Więcej broni, więcej posiadaczy broni, mniej wypadków z bronią

W USA opublikowano coroczny raport, z którego wynika, że liczba śmiertelnych wypadków z bronią palną spadła do najniższego poziomu, licząc od 1903 r. (gdy rozpoczęto zbieranie danych). W całych Stanach Zjednoczonych było tylko 489 śmiertelnych wypadków z bronią. Spadek nastąpił o 17%. Liczby śmiertelnych wypadków z udziałem broni palnej wynosi tylko 0,3% wszystkich śmiertelnych wypadków. Śmiertelny wypadek z bronią jest mniej prawdopodobny niż wypadek na rowerze. Znacznie większą szansę na śmierć niosą ze sobą przypadki otruć, wypadków drogowych, upadków czy utonięć.

To, co czyni rekordowo niską liczbę śmiertelnych przypadków z wykorzystaniem broni palnej, szczególnie ważną, jest fakt istotnego wzrostu posiadaczy broni palnej w ostatnich latach. W 2015 roku przeprowadzono ponad 23 miliony kontroli przeszłości kryminalnej i
psychiatrycznej, w roku 2016 było to ponad 27 milionów przypadków kontroli. Kontrole te wprawdzie nie oznaczają, że tyle osób kupiło broń palną, więc nie wiadomo ile sztuk broni sprzedano w 2015 czy 2016 roku. Pewne jest to, że broni sprzedano więcej niż w poprzednich latach, a liczba amerykańskich posiadających broń istotnie wzrosła wzrosła.

(źródło nraila.org)

52 przemyślenia nt. „Więcej broni, więcej posiadaczy broni, mniej wypadków z bronią

Dodaj komentarz